Wyjazd integracyjny do Kina Helios w Nowym Sączu.

Opublikowano: wtorek, 19 kwiecień 2022 R. Ludwińska

W piękny i bardzo słoneczny sobotni poranek, w dniu 19.03. 2022 odbył się wyjazd integracyjny rodziców i wychowanków PWD w ramach spotkania rodzinnego do Kina Helios w Nowym Sączu.

Uczestnicy  wycieczki mogli w kinie obejrzeć 2 filmy: WIKI I JEJ SEKRET oraz TO NIE WYPANDA.
Obydwie projekcje zabrały wszystkich widzów w podróż pełną niezwykłych przeżyć, wielkich emocji, uczuć, przyjaźni, miłości i wspaniałych krajobrazów. 
Ten wspólnie spędzony czas z rodzicami zapamiętamy na długo...

Zajęcia w pracowni plastyczno-ceramicznej

Opublikowano: poniedziałek, 04 kwiecień 2022 E. Bogdan

 

Uczestnicy zajęć artystycznych w dalszym ciągu poznają przeróżne techniki plastyczne. Za oknami wiosna dlatego w naszej pracowni nie zabrakło wiosennych inspiracji. Trwają również przygotowania do Wielkanocy. Tak więc pojawiają się baranki, zajączki, kurki i pierwsze ceramiczne pisanki. Uczniowie prześcigają się w pomysłach i zaskakują coraz bardziej. 

Matematyka jest wszędzie

Opublikowano: niedziela, 03 kwiecień 2022 L. Majka

Zajęcia „Matematyka jest wszędzie” w roku szkolnym 2021/22 były realizowane zgodnie z zaplanowanym programem działań.  Podobnie jak w latach poprzednich uczestnicy w miłej i przyjaznej atmosferze, podczas zabawy doskonalą swoje umiejętności i wiadomości w zakresie kompetencji kluczowych. Proponowana uczestnikom edukacja matematyczna podczas tych zajęć jest atrakcyjna i na miarę ich możliwości rozwojowych. Przede wszystkim nie jest nudna a to, dlatego, że podczas zajęć wykorzystujemy ciekawe gry i pomoce dydaktyczne. Większość z nich została zakupiona ze środków programu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się gry wymagające od uczestników posługiwania się pieniędzmi, umiejętności strategicznego myślenia, planowania zakupów i wydatków. Zdecydowanymi hitami tego roku są gry: Lombard,  Blokus, Wielkie Zakupy oraz Rummikub.  Dodawanie, odejmowanie, porównywanie, logiczne rozumowanie to nieodłączne czynności matematyczne, które muszą wykonywać wszyscy gracze. Wzrost tych umiejętności umysłowych dzieci powoduje, że coraz pewniej, odważniej i bez stresu podejmują się nowych wyzwań matematycznych w rozwiązywaniu sytuacji problemowych.

Inne jeszcze widoczne korzyści dla uczestników z takiej formy zajęć to umiejętność współdziałania w zespole oraz właściwy stosunek do przegranej, czyli umiejętność radzenia sobie z przegraną.

Aktywne ferie 2022 PWD

Opublikowano: poniedziałek, 24 styczeń 2022 R. Ludwińska
 
 
 
 
 
Jak co roku PWD przygotowuje ciekawe zajęcia feryjne dla uczniów. Tegoroczna propozycja dla naszych wychowanków to aktywny wypoczynek w formie wycieczek edukacyjno-rekreacyjnyo-sportowych. Każdy dzień był ciekawy i pełen atrakcji, uczestnicy placówki poznali alternatywne formy spędzania czasu w gronie rówieśników, wolnego od komputera, telefonów i przemocy.
 
Dzień pierwszy - 17 stycznia - poniedziałek
Wyjazd do kina w Tuchowie. 
 
Pierwszy dzień ferii upłynął nam pod znakiem wizyty w kinie w Tuchowie. Wychowankowie PWD mogli obejrzeć film "W 80 dni dookoła świata" produkcji animowanej, w komediowej i przygodowej formie. Dwójka podróżników :małpa, podróżnik zwany Obieżyświatem oraz jego przyjaciel Żaba, nie mając do dyspozycji współczesnych środków transportu, w tym samolotu, zgodzili się podjąć wyzwanie i wyruszyli w podróż dookoła świata. Przygody  bohaterów niejednokrotnie wywoływały salwy śmiechu i cały czas trzymały widzów w napięciu. 
Film przypadł dzieciom do gustu, wyjazd należy więc zaliczyć do bardzo udanych. 
 

Dzień drugi - 18 stycznia - wtorek

Wycieczka do Ciężkowic 
 
W drugim dniu podopieczni PWD odwiedzili Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach. Celem wycieczki było przede wszystkim zwiedzenie muzeum oraz zdobycie i rozwinięcie posiadanych już umiejętności dotyczących rozpoznawania różnych gatunków ptaków, zwierząt i drzew. 
Największym walorem dydaktycznym tej wizyty był fakt, iż wykraczała ona swoim zasięgiem poza budynek placówki i dała możliwość bezpośredniego kontaktu z pięknem i różnorodnością przyrody. Uczniowie mogli obejrzeć ptaki, zwierzęta, posłuchać ich głosu, poznać upodobania i warunki życia.
W muzeum najważniejszą część ekspozycji stanowi około 200 gatunków ptaków prezentowanych w ułożeniu grup systematycznych (rzędy i rodziny), kolekcja entomologiczna liczy ok. pół tysiąca owadów, motyli-300 sztuk. Zbiory muzeum wzbogacone są w liczne trofea łowieckie i dermoplasty ssaków, a także skamieniałości i liczne stanowiska interaktywne. Wszystkie eksponaty prezentowane są w formie podświetlonego plafonu żywicowym modelem upierzenia, sterowane techniką sensoryczną. 
Pogoda nam sprzyjała, więc po atrakcjach muzealnych wybraliśmy się na spacer w stronę ciężkowickiego rynku, na zakończenie przeszliśmy alejami pobliskiego parku.
 

Dzień trzeci - 19 stycznia - środa

Wyjazd do Teatru w Tarnowie 
 
Trzeciego dnia ferii wybraliśmy się do Teatru w Tarnowie na spektakl ,,Powrót krasnoludków", który opowiada o perypetiach obudzonych po stu latach krasnali. Zagubione w dzisiejszym świecie, uczyły się korzystania z techniki XXI wieku.
"Powrót krasnoludków" to inicjatywa autorska adresowana do dzieci i młodzieży, którzy w czasie spektaklu są nie tylko widzami, ale także aktywnymi uczestnikami zdarzeń. Świetnie bawiliśmy się również my, dorośli, towarzyszący dzieciom w przedstawieniu. Na plus należy zaliczyć też muzykę i efekty dźwiękowe w czasie spektaklu.
Po zakończonej sztuce nasi wychowankowie chętnie dzielili się swoimi bardzo pozytywnymi wrażeniami i zapewniali, że z przyjemnością wybiorą się do teatru jeszcze nie raz...
 

Dzień czwarty - 20 stycznia - czwartek

Wycieczka do Stadniny Koni Huculskich w Regietowie 
 
Czwartek to dzień, na który czekaliśmy z niecierpliwością... 
Wycieczka do stadniny zawsze dostarcza niezapomnianych wrażeń : obcowanie z końmi uczy wrażliwości, pokory oraz dyscypliny. Ma zarazem walory dydaktyczne, gdyż dostarcza podstawowych wiadomości o życiu tych pięknych i niezwykle inteligentnych zwierząt. Podczas naszej czwartkowej wyprawy mieliśmy okazję spotkać te piękne zwierzęta. W czasie przejażdżki bryczkami dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o koniach od osób opiekujących się nimi. Fantastyczną rozgrzewką po powrocie z bryczek było samodzielne pieczenie kiełbasek. Jedzenie jeszcze chyba nigdy nam tak nie smakowało... 
 
Dzień piąty -21 stycznia - piątek
Wycieczka do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu 
 
Piątego dnia ferii przyszła kolej na wycieczkę do Nowego Sącza. W Miasteczku Galicyjskim moglibyśmy cofnąć się w czasie i zasmakować atmosfery prowincji galicyjskiej przełomu XIX i XX wieku. Poznaliśmy klimat życia codziennego w zrekonstruowanej przestrzeni dawnego prowincjonalnego miasteczka w Galicji, w szczególności w: aptece, zakładzie fotograficznym, zegarmistrzowskim, krawieckim i sklepie. Nasi wychowankowie podziwiali też wiekowe wozy gaśnicze oraz dawny warsztat stolarski.
Po zwiedzaniu był czas na warsztaty poświęcone sztuce zabawkarskiej. Dziewczynki wykonywały lalki-motanki, chłopcy mieli okazję spróbować swoich sił w warsztatach wycinanki łemkowskiej. Zajęcia te przybliżyły naszym uczniom problematykę związaną z wykonywaniem zabawek z surowców naturalnych :słomy, gałganków, nitek, kolorowego papieru. Ogromne zaangażowanie dzieci w pracę dało efekt w postaci pięknych i bardzo oryginalnych wytworów artystycznych. Gratulujemy! 
 

Dzień wolny od zajęć w PWD

Opublikowano: poniedziałek, 03 styczeń 2022 PWD